Jaké jsou vaše oblíbené teplé nápoje?

 

Zima se s námi zatím nerozloučila a tak musíme hledat způsoby, jak se vnitřně zahřát a není nic lepšího, než se vyhnout studeným nápojům a naopak ohřát organismus některým z horkých nápojů, které i navíc mohou podpořit naše zdraví a nebo prostě potěší naše chuťové buňky.

1. Zázvorový čaj

Jedná se již skoro o klasický nápoj pro zahřátí a většina z nás po něm sáhne, když se o nás pokouší zimní virózy. Jeho příprava je jednoduchá, vařící vodou zalijeme nakrájené kousky zázvoru (pokud vám to nevadí, neloupejte ho, protože i jeho kůra má své nutriční vlastnosti), necháme po dobu cca 5 minut zakryté vylouhovat. Poté do šálku vymačkejte citrón a med dle chuti.

Tento čaj je vynikající antioxidant a je dobrý i pro stimulaci celkového trávení. Když přidáte med, tak přispěje k uklidnění případného zánětu v krku a zároveň sníží tuk v krvi.

2. Bylinkové čaje

V tomto případě má asi každý z nás svoji oblíbenou bylinku nebo jejich kombinaci a fantazii se meze nekladou. Bylinky mají velké pozitivní zdravotní účinky a pokud vyberete tu správnou a dopřejete jim a svému tělu potřebný čas, mohou vám pomoci se vyhnout tradičním lékům a překonat nachlazení či jiná onemocnění.

3. Horké jablko a pomerančový džus s medem a skořicí

Kombinace jablka, pomeranče a skořice je nadčasová klasika pro chladné dny. Kromě toho, že vzduch naplní neodolatelnou vůni, dodá tento nápoj i potřebnou dávku energie. Mix horké vody, 2 lžic medu, 12 lžic čerstvě vymačkané pomerančové šťávy a jablek (šťáva v poměru 1: 1). Pokud nechcete mít nápoj příliš sladký, přidejte citronovou kůru smíchanou se lžičkou skořice, která dodá nápoji neodolatelnou vůni.

4. Horké mléko s medem a hřebíčkem
Horké mléko mají rády většinou děti, proč se ale nevrátit do dětství a nepřipomenout si, co nám na tomto nápoji tolik chutnalo😊. Poté co uvaříme 3dcl mléka (můžete použít klasické kravské, pokud se chcete vyhnout laktózu zvolte například mandlové)  přidáme do hrnce lžičku skořice a hřebíčku, přikryjeme a necháme chvíli bublat, opět můžete přidat med.

Skořice má ozdravné vlastnosti, pomáhá například regulovat množství cukru v krvi, zatímco hřebíček je účinný proti nespavosti. Proto se tento nápoj doporučuje pít ve večerních hodinách a pokud vám náhodou trocha zbude, můžete ho smíchat s Chia semínky a ráno si ho dát v podobě kaše.

5. Horká čokoláda
Kdo by neměl rád čokoládu a navíc v tekuté variantě. V současné době si můžete pořídit již předpřipravenou, já osobně si ale raději dám pár kostek hořké čokolády do mléka, kam je možné přidat chilli papričku, vanilkový lusk a skořici. To vše se povaří a poté se chilli i vanilkový lusk vyndá. Jakmile tuto kombinaci jednou ochutnáte, budete vlastně rádi, že je zima a máte na tento nápoj nárok!

Máte svůj oblíbený horký nápoj pro studené dny?

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *