Jaké znáte druhy kávy?

 

Pokud se zeptáte, jaký nápoj je oblíbený po celém světě, zřejmě jím bude káva. Existují různé způsoby přípravy, ingredience a kávové rituály. Přísloví „každá země, jiný mrav“ tak může platit i o kávě.

Zřejmě obecně nejznámější je pro většinu z nás italské espresso. Představuje klasiku mezi kávami a je základem pro další kávové nápoje, jako je například capuccino nebo latte. Espresso se připravuje ze 7 g pomleté kávy, která je protlačena vodou o tlaku 9 barů a teplotě 90-95 °C, jeho příprava je velmi rychlá a je nám servírované na hladině se světlo-hnědým krémem.

Kulturně blízko je nám vídeňská káva (v Rakousku známá jako Einspänner), připravuje se z espressa s horkou vodou a kopce šlehačky do vysoké průhledné sklenice.

U nás se oblibě těší turecká káva, tzv. turek, kterého získáte zalitím a spařením mleté zrnkové kávy vroucí vodou. S pravou tureckou kávou ale nemá nic společného. Ta se vaří z kávy umleté na prach v džezvě, kde se nechá třikrát vzkypět a je černá a silná. Zjemňuje se často kardamomem nebo skořicí a podává se v maličkých šálcích bez držátka, naplněných napěněnou kávou pouze do dvou třetin. Roku 2013 byla dokonce zapsána do Reprezentativního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO a pro Turky je její pití důležitou společenskou událostí.

Další variací kávy je caffé americano, kdy do espressa dolijete horkou vodu.

Když se podíváme do zemí, které kávu pěstují, musíme určitě do Brazílie, Vietnamu, Kolumbie a Etiopie.

S obřadem je spojena příprava kávy právě v Etiopii. Nad ohněm se na pánvi upraží zelená zrna a potom v hmoždíři rozdrtí na prášek. Ten se nasype do konvice, ve které se pomalu ohřívá voda. Když dojde k varu, hostitel kávu rozlije do šálků, přičemž během nalévání konvici střídavě zvedá a nechává klesat.

Jelikož si západní kultura potrpí na co největší zjednodušování každodenních činností, tak i kávu si můžete připravit již jen kliknutím na tlačítko a díky vynálezu kapslí se nemusíte zabývat věcmi jako je její dávkování nebo čištění kávovaru

A zajímavost na závěr, v České republice se vypije v průměru 1, 2 šálku kávy na osobu a den.  Kolik šálků si dáváte vy?😃

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *