Oblíbená barva odhaluje osobnostní rysy

 

Všimli jste si, že určité typy lidí mají rádi určité barvy? Není to náhoda, protože barvy opravdu ovlivňují naše tělo a zdraví a my si je tak intuitivně vybíráme.

Většina barev má na základě svých charakteristik určitou symboliku nebo jim jsou dány určité vlastnosti.

Červená barva znamená zdraví, oheň, teplo, krev, vášeň, sílu vůle, přežití, vztek, silný temperament, ale i nebezpečí. Stimuluje, vzrušuje a dráždí. Červená dává pocit síly, zvyšuje úroveň energie, podporuje pohyb, okamžitou reakci a vášeň.

Oranžová reprezentuje štěstí a radost, kombinuje fyzickou energii a duševní schopnosti. Je to barva tvořivosti a adaptability. Vytváří pocit zdraví a dobré nálady. Oranžová symbolizuje teplo a prosperitu a ovlivňuje sebevědomí. Oranžové natřené stěny v jídelně zvyšují smysl pro komunitu v rodině, pokud pozorujeme oranžově zabarvené slunce, má to velmi uvolňující energii.

Žlutá je barva intelektu a vnímání. V dávných dobách byla tato barva symbolem života a radosti. Je to barva osobnosti a ega, mluví o postoji, jaký máme samo k sobě. Pokud trpíme depresemi nebo melancholií může nám pomoci.  Je barvou jasného myšlení, objektivity, šikovnost a narůstajícího sebevědomí. Podnikatelům se doporučuje, aby nosili žlutou kravatu pro získání větší vnitřní jistoty.

Zelená je barvou lásky, pokroku, mládí, rozvoje, nezkušenosti, plodnosti, naděje, rovnováhy a nového života. Je to také barva žárlivosti, závisti, pověr a emocí. Má uklidňující charakter. Nosí ji například chirurgové, aby uklidnili své pacienty. Stimuluje také imunobiologický systém a je účinná proti stresu.

V některých emocionálních stavech modrá  uklidňuje více než zelená. Pomáhá s meditací a duchovní expanzí, protože uvolňuje mysl. Modrá je barvou pravdy, věrnosti, klidu a upřímnosti. Je to barva vyšších mentálních schopností, vnitřního klidu, pohodlí a spolehlivosti. Modrá značka nemocnice symbolizuje klid, trpělivost a zdraví, zatímco modré uniformy poskytují pacientům pocit bezpečí.

Indigová je barvou disciplíny, organizace, víry a efektivity. Pomáhá odstranit emocionální stavy závislosti. Posiluje a inspiruje vlastní odpovědnost. Je tedy často symbolem pro soustředění a povinnosti, např. tmavě indigové obleky, školní uniformy atd.

Fialová v sobě propojuje pocit sebevědomí a duchovnosti. Vždy byla barvou, která vyléčí a spojuje ega a ducha. Jako relaxační, duchovní barva se používá v kostele, při pohřbech, v terapeutických sálech nebo pečovatelských domech.

Jakou barvu spojujeme s osobnostními vlastnostmi a co o nás říkají naše oblíbené barvy?

Červená: statečnost, sebevědomí, humánnost, síla, spontánnost, upřímnost a extroverze.

Oranžová: nadšení, inklinace ke štěstí, společenskost, energičnost, sebevědomí, konstruktivita, sportovní nadání.

Žlutá: vždy dobře vypadající, optimističnost, sebevědomí, praktičnost, inteligence.

Zelená: lidé plní porozumění a sympatie, zdrženlivost, přizpůsobivost, velkorysost, pokora, romantičnost, láska k přírodě.

Modrá: loajálnost, taktičnost, jemnost, inspirativnost, vynalézavost, sklony pečovat o druhé, opatrnost.

Indigová: hluboká intuice, neohroženost, idealismus, moudrost, pravdomluvnost.

Fialová: inspirativnost, spravedlivost, humánnost, obětavost, tvůrčí duch, duchovní síla, vizionářství.

Na základě znalostí o barvách a o světelné terapii byl navržen Bioptron se sadou barevných filtrů, které odpovídají sedmi barevným složkám slunečního světla a zároveň čakrám (čakry jsou duševním centrem našeho těla a nacházejí se podél páteře, vypadají jako spirály energie a každá z nich souvisí s konkrétní oblastí těla). Aplikování správné barvy může přispět k navrácení ztracené rovnováhy vašeho těla.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *