Světelná terapie usnadňuje hojení

 

Bioptron používám jako prevenci proti striím, při léčbě pooperačních jizev a také u kojících maminek

Kdy jste se Vy osobně poprvé seznámil se světelnou terapií? Odkdy ji využíváte k léčení svých pacientek a s jakými výsledky?

První informace o účincích a medicínském využití světelné terapie se ke mně dostaly už před více než deseti lety, tedy asi někdy v polovině roku 2001. V podstatě ihned jsem začal bioptronovou lampu využívat jak ve své ambulantní praxi, tak současně v neratovické nemocnici, kde jsem působil jako sekundární lékař na gynekologicko-porodnickém oddělení až do roku 2009. K rozhodnutí vyzkoušet léčivé účinky fototerapie mě přesvědčily nejen pozitivní reference, ale také to, že z fyzikálního hlediska je polarizované světlo – s trochou nadsázky řečeno – „příbuzné“ laserům, které jsou v medicíně využívány s velkým úspěchem už mnoho let. V neposlední řadě sehrála důležitou roli i moje osobní otevřenost a ochota k využívání nových léčebných metod.

Bioptronovou lampu, resp. světelnou terapii, s velmi dobrými výsledky používám jednak jako prevenci proti striím u těhotných žen, jednak při léčbě pooperačních jizev, např. po nástřihu hráze, císařském řezu aj., a také u kojících maminek.

Nachází podle Vás světelná terapie v českém zdravotnictví, resp. gynekologii, náležité využití?

Ne, bohužel stále ještě nenachází. Pokud bychom se bavili konkrétněji o využití světelné terapie v mém oboru, tedy v gynekologii a porodnictví, tak jednoznačně vede porodnictví. Těhotné ženy jsou totiž ochotné do svého zdraví v období těhotenství schopny investovat nejen výrazně více peněz, ale také času, a proto kromě standardní léčby využívají velmi často a rády i doplňkové metody. Stejně tak věnují zvýšenou pozornost svému zdraví pacientky po prodělaném operačním zákroku.

Kterých účinků světelné terapie – analgetický, protizánětlivý, stimulační – si jako gynekolog ceníte nejvíce?

Tyto jednotlivé účinky se v praxi od sebe nedají moc oddělit, protože se navzájem doplňují a působí synergicky. Velmi zjednodušeně ale můžeme uvést, že při použití světelné terapie jako prevence proti striím se uplatňuje především stimulační efekt, který je preferovaný. Jestliže je fototerapie indikována v pooperační péči, tak se samozřejmě uplatňují všechny efekty – stimulační, analgetický i protizánětlivý.

Velmi dobrých výsledků dosahuje světelná terapie např. při léčení strií. Jaké jsou vaše osobní zkušenosti?

V případě strií je nejdůležitější prevence, tedy v ideálním případě zabránění jejich vzniku. Proto všem nastávajícím maminkám na konci prvního trimestru doporučuji zahájit preventivně léčbu světelnou terapií v kombinaci s aplikací hojivého krému Vermio, aby se v době kolem 14.–20. týdne těhotenství, kdy dochází k největšímu zvětšení dělohy a tím i bříška, zabránilo vzniku strií.

Jakmile strie jednou vznikne – dochází k tomu tak, že nějaká tkáň vyroste příliš rychle a podkoží, např. na břichu, se nestihne dostatečně povolit, praskne a vytvoří se jizva – je nutné pacientkám zdůraznit, že jizva vždy zůstane jizvou, kterou nelze zcela žádným způsobem odstranit a která je na celý život. Z medicínského hlediska ji lze pouze esteticky/opticky vylepšit, tj. zmenšit její zarudnutí, ztenčit a tak ji učinit v podstatě „méně viditelnou “. Samozřejmě i zde platí, že čím dřív se s léčbou začne, tím jsou výsledky lepší.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *