Therapy Air iOn: zdravý vzduch pro děti i učitele

 

V mateřské škole a Speciálně pedagogickém centru Jihlava mají celkem 14 čističek vzduchu Therapy Air iOn, které jsou umístěny ve všech třídách a v pohybové místnosti. „Určitě bychom doporučili čističky do škol, protože pomáhají dětem. Děti jsou zdravější a díky ionizaci i spokojenější. Riziko opakovaného přenosu infekcí se snížilo. Pedagogové mají nižší nemocnost a to vše jsou zásadní důvody pro aktivní užívání čističek ve škole.“

Větší kolektivy dětí představují ideální prostředí pro přenos nejrůznějších nemocí. Jak se s tímto rizikem vyrovnáváte?

Současná doba přináší velké problémy s přenosem nejrůznějších nemocí u dětí v mateřské škole. Mnozí rodiče z existenčních důvodů nemohou zůstat s dítětem doma a nechávají ho v mateřské škole i přes drobná infekční onemocnění. Hledali jsme způsob ve spolupráci s odborným lékařem-pediatrem jak podpořit zdraví dítěte a jeho obranyschopnost. Zabýváme se zdravou stravou bohatou na vitamíny, pravidelnými dechovými cvičeními, dbáme na pobyty venku. Jako vhodné opatření jsme viděli zajištění čistého vzduchu ve třídách pomocí  tzv. solniček, které vzduch čistí. Čistička vzduchu má antibakteriální filtr, protiplísňový filtr, zbavuje zápachů a prachu, má filtr proti alergiím a ionizuje vzduch. Takto vyčistěný vzduch ještě podporujeme obohacením o mořskou sůl. Tato opatření probíhají v našich třídách již 3 roky.

Už více než tři roky používáte čističky vzduchu Therapy Air iOn. Jaké jsou vaše zkušenosti s nimi?

Děti se zdravotním postižením jsou často více náchylné k nemoci, infekcím horních cest dýchacích. Během jednoho roku jsme sledovali měsíčně docházku dětí do MŠ. V mateřských školách jsou často problémy v obdobích podzim – jaro. V těchto měsících se prokázalo velké zlepšení v docházce u vzorku dětí z naší mateřské školy, cca 230 dětí. Zvýšení bylo rovnoměrné jak ve speciálních třídách, tak i v běžných třídách. Nedá se říci, že by vliv na zdravé a postižené dítě byl odlišný. Vzduch je bez zápachů, to je velmi podstatné zejména u inkontinentních dětí, a provoz čističek je navíc tichý.

Čističek máme celkem 14. Jsou umístěny ve všech třídách a v pohybové místnosti

Kolik čističek vzduchu Therapy Air iOn v současné době využíváte?

Čističek máme celkem 14. Jsou umístěny ve všech třídách a v pohybové místnosti. Nejčastěji ve třídách užíváme automatický režim. Tento režim se spíná podle aktuální situace ve třídě. Pokud děti cvičí nebo běhají, ihned se zvíří vzduch a čistička se sepne na plný výkon. Pokud děti mají činnost u stolku, čistička pracuje na minimální výkon. Tím je zajištěn stále čistý a ionizovaný vzduch. Je patrné, že v pohybové místnosti je čistička více vytížená – filtr je více zanesený a spíná se častěji automatický režim.

Čištění má na starosti provozní pracovnice – pravidelně je nutné 1× za 4 týdny vysát elektrostatický filtr. Po šesti měsících provádí pracovník firmy Zepter výměnu antibakteriálního filtru. Po dvou měsících se čistí snímač částic, čočka dle příručky – nenáročné rychlé čištění.

Čističky vzduchu Therapy Air iOn nejen vzduch čistí, ale také obohacují o záporné ionty. Jak byste zhodnotili kvalitu takto obohaceného vzduchu?

Z pohledu pedagogů je ve třídách patrné, že je vzduch příjemný – jako na horách či u moře. Některé naše učitelky mají alergická nebo astmatická onemocnění a ty zejména hodnotí velký přínos čističek. Léky na alergie berou v nižších dávkách, alergie nastupují později a v nižší intenzitě. Samy na sobě poznají velký rozdíl v čistotě vzduchu v zaměstnání a doma.

Doporučili byste čističku vzduchu Therapy Air iOn i jiným předškolním zařízením?

Určitě bychom doporučili čističky do škol, protože pomáhají dětem. Děti jsou zdravější a díky ionizaci i spokojenější. Riziko opakovaného přenosu infekcí se snížilo. Pedagogové mají nižší nemocnost a to vše jsou zásadní důvody pro aktivní užívání čističek ve škole.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *