Tradiční Velikonoce, aneb co o těchto svátcích jedli naši předkové

 

Velikonoce jsou křesťanským svátkem, proto i pokrmy připravované v tomto období tím byly a stále jsou značně ovlivněny. Čtyřiceti denní půst končí Škaredou středou – i pokrmy v tento den měly vypadat nevzhledně, proto se většinou jedly placky a bramboráky, které se při přípravě záměrně poškodily, aby vypadaly co nejhůře – tak vznikl název trhance.

Jarní období hojnosti a radosti začínalo Zeleným čtvrtkem, kdy se servírovaly hlavně luštěniny a jarní polévky, například z kopřiv nebo petržele. K těm se přikusovali preclíky nebo různé placky. Za zmínku určitě stojí jídla se zajímavými názvy jako Kočičí tanec – zapékaná směs z čočky nebo Šumajstr – specialita z vařených fazole a krup ochucená česnekem, majoránkou a osmaženou cibulkou a Pučálka – vyklíčený hrách zprudka opečený na másle, osolený a opepřený. Někde nebyl slaný, ale slazený s rozinkami.

Velký pátek byl dnem půstu, případně se jedla ryba nebo hustá polévka. Nádivka, mazanec a Jidáše, to jsou zase speciality Bílé soboty. V žádné rodině potom nesměl další den na Boží hod velikonoční chybět slavnostně prostřený stůl. Servírovali se buchty, mazance, masový vývar a mladé maso, jako například jehněčí, kůzlečí nebo telecí. Jako symbol Velikonoc byl beránek, když si rodina nemohla dovolit pečeni, připravoval se ten  ze sladkého těsta, kterého tradičně připravujeme nebo kupujeme i dnes.

Velikonoční pondělí se potom neneslo v duchu ničeho jiného než vajec, které měly symbolizovat nový život a znovuzrození. Plněná vejce, smažená, do omáček, vajíčkový salát, vajíčková nádivka, fantazii hospodyněk se zkrátka meze nekladly.

I my pro vás máme zajímavý recept. Zkuste si na vaší slavnostní tabuli připravit jehněčí kotletky, budete velmi mile překvapeni! Recept naleznete níže.

 

J E H N Ě Č Í   K O T L E T K Y   S   C I T R O N E M ,   Č E S N E K E M   A   T Y M I Á N E M

 

Ingredience (4 porce)

Jehněčí kotletky        16 kousků

Česnek                       2 stroužky

Citronová kůra         2

Tymián                      5 g

Sůl a pepř

 

POSTUP PŘÍPRAVY

Společně nasekáme tymián a česnek. Omyjeme citron a oloupeme kůru. Kůru nakrájíme na velmi jemné kousky. V misce smícháme kůru s bylinkami. Jehněčí kotletky okořeníme čerstvou bylinkovou směsí. Zapneme zdroj ohřevu na střední stupeň, přiklopíme grilovací nádobu poklicí a rozehřejeme ji. Když se šipka indikátoru tepelné regulace posune do zeleného pole, stříkneme na dno několik kapek vody, abychom

zkontrolovali, zda má správnou teplotu. Vložíme jehněčí kotletky a opékáme dozlatova (3 minuty po obou stranách). Před stažením z plotny je posypeme bylinkami. Podle chuti osolíme a opepříme. Kotletky vložíme do servírovací misky  a ozdobíme listy hlávkového salátu. Podáváme horké.

 

Nutriční hodnota na jednu porci:

Kcal                245

Bílkoviny       31

Tuk                 13

Uhlohydráty  0,5

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *