Víte, jak nás ovlivňují jednotlivé barvy?

Pocitově všichni vnímáme, jak na nás barvy působí. Někdy máme chuť na sebe obléct žlutý svetr, aby se nám zlepšila naše nálada. Nebo toužíme po červené, protože si potřebujeme dodat energii. A někdy máme naopak chuť být jen tak v klidu a pak se halíme spíše do tlumících barev. Vlivem barev na zdraví člověka se zabývá barevná terapie, která využívá rozdílného působení barev při léčení řady zdravotních obtíží. Podívejme se zblízka, jak na nás jednotlivé barvy působí.

Význam barev je v našem životě mnohem větší než si uvědomujeme. Každá barva má jinou vlnovou délku a odlišným způsobem tak ovlivňuje organismus. Důležitost světla a barev na zdraví si uvědomovali již starověké civilizace. Na léčivé vlastnosti světla a barev je již po staletí postavena barvená terapie, která ji aplikuje v různých léčebných procesech. Léčivé schopnosti barev využívá i přístroj Bioptron, který umožňuje vybrat ze sedmi barevných filtrů podle toho, na jakou oblast chceme působit. Jejich aplikací můžeme získat zpět zdraví a harmonii.

Na odlišném působení barev je založena barevná terapie

A jak na nás působí jednotlivé barvy?

V zimě nám nejvíce chybí žlutá barva, barva slunce. Je to nejsvětlejší barva, která dokáže povzbudit organismus a dodat mu energii právě jako slunce. Je symbolem moudrosti, harmonie a inteligence. Je to teplá barva, která vám pomůže rozptýlit chmury, zlepšit náladu, dodat energii, posílit nervovou soustavu a uvolnit ztuhlost. Harmonizuje i vnitřní orgány, žlučník a slinivku.

Červená barva má nejdelší vlnovou délku ve viditelném spektru. Je symbolem pohybu, aktivity, temperamentu, vzrušení ale i vzteku a zlosti. Tato barva uvolňuje křeče, dodává energii, zrychluje látkovou výměnu, podporuje činnost trávicího traktu a pomáhá při zácpě. Stimuluje, aktivuje, přináší vitalitu, posiluje smysly, uvolňuje v hloubce uloženou energii. Podporuje chuť k jídlu, zrychluje dech i tep. Používá se k pozitivní stimulaci těla.

Modrá je symbolem klidu, harmonie a koncentrace. Uklidňuje, ochlazuje, koncentruje, stimuluje hojivé procesy u zánětlivých stavů, snižuje horečku, používá se u popálenin. Je vhodná při alergiích, tiší bolest a celkově zklidňuje.

Oranžová barva vás zahřeje a povzbudí. Stimuluje jemněji než červená, uvolňuje křeče kosterního a hladkého svalstva. Je to barva radosti, spokojenosti a kreativity.

Zelená je barvou přírody, pohled na ní uklidňuje, ztišuje mysl, upevňuje imunitní systém, působí proti stresu, zlepšuje spánek, udržuje v rovnováze psychickou a tělesnou energii. Aplikace zeleného světla působí na sympatický nervový systém, čímž snižuje napětí v cévách a snižuje krevní tlak, posiluje nervovou soustavu a dodává novou energii.

Indigo se řadí spolu se zelenou, modrou a fialovou barvou mezi studené barvy. Indigo barva podporuje růst tkáně, má uvolňující účinek při akutních stavech dutin, blahodárně napomáhá při eliminaci ekzémů. Má celkově uklidňující a tišící účinek, který navozuje hluboce uvolněný spánek.

Fialová je barvou tajemna a duchovna, působí příznivě na harmonii ega a ducha, uklidňuje a uvolňuje nervové podráždění, mírní bolesti, smutek a strachy. Posiluje stav relaxace a meditace.

Různé barvy se vztahují k jednotlivých čakrám (centrům enegrie)

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *